Volání v té nejvyšší možné kvalitě

Introduction

Spustili jsme volání v LTE síti, tzv. VoLTE (Voice over LTE), a to nejen v ČR, ale i v zahraničí - VoLTE roaming. Zároveň spouštíme i volání přes wifi, tedy VoWiFi (Voice over WiFi). I vy si tak nyní můžete užít každý hovor opravdu naplno. Přesvědčte se o výhodách VoLTE a VoWiFi na vlastní uši.

Introduction

Jaké jsou výhody těchto služeb?

 • Špičkový zvuk díky širšímu rozsahu a potlačení ruchů z okolí
 • Opravdu rychlé spojení hovoru nejpozději do 2 vteřin
 • Vyhledávání na internetu bez zpomalení i během hovoru, surfování se nepřeruší
 • Voláte i tam, kde není signál

 • Abyste mohli VoLTE a VoWiFi využívat, musíte mít zařízení, které tyto služby umožňuje. Naprostá většina chytrých telefonů je dnes už běžně podporuje.

  VoLTE je nutné využívat v zemích, které vypínají své 2G i 3G sítě, a kde bez VoLTE nebudete moci volat a SMSkovat. Před odjezdem do zahraničí si zkontrolujte, zda váš telefon podporuje VoLTE i v zahraničí. Zařízení podporující VoLTE automaticky nemusí vždy podporovat také VoLTE v zahraničí. Nezbytnou podmínkou pro správné fungování VoLTE v zahraničí je instalace nejnovějšího SW na mobilním telefonu.

  Účtování hovorů a posílání SMS probíhá za stejných podmínek, jako byste volali přes 2G, případně v roamingu i přes 3G síť.

 • Není potřeba mít aktivní data nebo datový balíček
 • Při volání přes LTE síť nedohází ke spotřebovávání dat
 • Wi-Fi volání

  Odteď si můžete zavolat v nadstandardní kvalitě odkudkoliv v ČR, kde jste v dosahu Wi-Fi sítě. Třeba z podzemních garáží a klubů nebo železobetonových budov.

  Obchodní podmínky zde.

  Informace, které by vás mohly ještě zajímat

  Co je vlastně VoLTE?
  VoLTE je technologie, která umožňuje hovory v síti LTE (Voice over LTE). Hovor tedy neprobíhá přes hlasovou část GSM sítě, ale po datovém kanálu. Jedná se tak o variantu VoIP (volání po datové síti pomocí IP protokolu). Volání stojí stejně jako běžné hovory podle vašeho tarifu a nespotřebuje vám žádná data.

  Co se stane, když se během hovoru (VoLTE) dostanu mimo dosah LTE sítě?
  Hovor se samozřejmě nepřeruší, sítě si spolu výborně rozumí. Při změně z LTE na 2G, v zahraničí i na 3G, může dojít ke snížení kvality hovoru - z dokonalé na dost dobrou.

  Jak si zapnu v iOS zařízení volání přes VoLTE?
  Volání přes VoLTE nastavíte v menu Nastavení > Mobilní data > Zapnout LTE > Hlas a data (tato volba je dostupná pouze od verze iOS 9.1). K aktivaci služby v našich systémech dojde do 24 hodin po prvním povolení služby v menu telefonu. V iPhone řady 12 je funkce VoLTE zapnutá automaticky a nelze ji nijak ovlivnit.

  Když si s někým volám pomocí VoLTE, musíme mít oba pokrytí LTE a telefon, který umí VoLTE?
  Přesně tak, všechny výhody VoLTE si užijete jen v tomto případě. Když ale VoLTE umí jen jeden z vás a ten druhý volá třeba ve 2G /3G síti, uslyšíte se i tak v parádní kvalitě díky službě HD Voice.

  Jak je možné, že spojení hovoru je s VoLTE rychlejší?
  Bez VoLTE se váš telefon pokaždé, když voláte, musí přepnout z LTE sítě do 2G sítě, v nichž probíhají hovory v ČR. Když dotelefonujete, musí se zase přepnout zpět do LTE sítě. S VoLTE vás žádné přehazovačky nečekají. Spojení trvá jen 2 vteřiny a surfování se během hovoru nepřeruší.

  Funguje VoLTE i v zahraničí?
  V některých zemích už ano. Seznam zemí stále rozšiřujeme.

  Ve kterých zemích budu potřebovat VoLTE roaming?
  VoLTE roaming je nutné využívat v zemích, které plánuji vypnout nebo již vypnuly své 2G i 3G sítě, a kde bez VoLTE nebudete moci volat a zasílat SMS. Jako první vypnul v roce 2022 své 2G i 3G sítě operátor AT&T, který pokrývá USA. Na začátku letošního roku ho následoval i T-Mobile US.

  Pro koho je Wi-Fi volání dostupné?
  Wi-Fi volání je dostupné pro všechny zákazníky MOBIL.CZ. Potřebujete pouze podporovaný telefon.

  Jak je služba Wi-Fi volání účtována?
  Za uskutečněné odchozí hovory nebo odeslané SMS/MMS platíte cenu dle svého tarifu, případně uplatňujete své volné jednotky.

  Kdo mi může zavolat, když jsem na Wi-Fi volání?
  I když jste "jen" na wifině, s Wi-Fi voláním vás může prostřednictvím volání, SMS či MMS kontaktovat kdokoliv, koho to jen napadne.

  Mohu volat přes Wi-Fi na dovolené v zahraničí?
  Bohužel, službu Wi-Fi volání lze využívat pouze na území České republiky.

  Co se stane, když během hovoru opustím signál Wi-Fi?
  Služba umožňuje i plynulý přechod hovoru mezi Wi-Fi voláním a voláním v síti LTE a obráceně (telefon musí obě tyto možnosti podporovat). To znamená, že hovor se nepřeruší v případě, že ztratíte Wi-Fi signál (např. odejdete z budovy) nebo přejdete do Wi-Fi sítě z míst, kde se ztrácí signál LTE. Předání hovoru mezi Wi-Fi voláním z/do 2G sítě není podporováno.

  Musí mít volaný telefon také aktivní Wi-Fi volání?
  Nemusí. Dovoláte se na běžná čísla ze svého adresáře a kromě volání můžete posílat SMS či MMS každému, kdo je v dané chvíli dostupný.

  Je Wi-Fi volání bezpečné?
  Ano, vaše hovory či zprávy jsou zabezpečené stejně jak při standardním používání naší sítě. Takže nemějte obavy, administrátor Wi-Fi sítě ani nikdo jiný se k nim nedostane.

  Funguje Wi-Fi volání v každé Wi-Fi síti?
  Wi-Fi volání podporuje každá Wi-Fi síť, ke které se přihlásíte a její rychlost pro stahování i odesílání dat je minimálně 100 kb/s. Použitý Wi-Fi router musí navíc podporovat protokol IPSec a funkci NAT Traversal. Takže je možné, že si na některých veřejných Wi-Fi sítích nezavoláte.

  Čerpám data ze svého datového limitu při Wi-Fi volání?
  Za mobilní komunikaci s Wi-Fi voláním vám neodečítáme žádná data z vašeho datového balíčku. Volání či SMS stojí stejně jako běžné hovory či SMS dle vašeho tarifu. Váš datový limit je tedy mimo ohrožení.

  Mám si něco instalovat, aby mi Wi-Fi volání běželo?
  Aktivace Wi-Fi volání je docela snadná. U podporovaného telefonu pouze povolíte službu v Nastavení. A je to.